2010. február 14., vasárnap

Jakarta másik arca

Kedden kirándultam.
Cél: Sunda Kelapa, Jakarta északi részén a régi kikötő. Az összes kép itt tekinthető meg.

A források szerint már a XIV. században fontos kereskedelmi csomópont volt, és ezt a szerepét az évszázadok során megőrizte. Kétszáz évvel később egy nagy csata emlékére "Jayakarta", azaz teljes győzelem névre keresztelték, majd a XVII. században a hollandok új várost alapítottak itt, Batáviát. 1942-ig hívták így, mikor a japán okupáció alatt elnyerte jelenlegi nevét, azaz Jakarta lett. Új titulus ide, vagy oda, a kormány azért gyorsan Yogyakartába költözött a megszállók elől, és egészen 1950-ig, függetlenségük megszilárdulásáig  az volt a főváros.

No de vissza a kikötőbe! Jelenleg már csak a szigetek közötti kereskedelemben van szerepe. A tőle néhány kilométerre fekvő nagy testvére bonyolítja a nemzetközi forgalmat. Ha képet akarunk kapni a régi városról, akkor feltétlen el kell ide látogatni! A hollandok által felhúzott épületek egy része a mai napig használatban van. A régi városháza, egyes raktárak ma múzeumként funkcionálnak, de a jelenlegi halpiac is egy több mint 400 éves építményben működik.

Itt van Jakarta egyik legrégebbi faluja is, amit itt kampungnak hívnak. Neve: Luar Batang.



A fővárosiak több, mint fele ilyen körülmények között él! Egy "ház" havi bérleti díja 30-50 USD. Helyben van általános iskola és természetesen mecset.Gondolom nyilvánvaló, hogy 1-1 áradás miért jár olyan borzalmas következményekkel. A higiéniai állapotokat sem kell magyarázni. Vizet a folyóból és a tengerből nyernek, aminek egyenes következménye, hogy az 5 év alatti gyermekek 19 %-a belehal az így kapott hasmenéses fertőzésbe.

 
Ahogyan város szerte mindenütt, a gazdag részeken is, itt ugyanúgy kocsikról árulják a friss zöldséget.

És persze az elmaradhatatlan Pisang Goreng árus sem hiányzik, mögötte a helyi háromkerekű taxi, a bajaj. Ezeket a kis narancssárga járműveket a 70-es évek elején kezdték importálni Indiából. Kb. két utas fér el benne kényelmesen, de állítólag akár négyet is elvisz. (Gondolom csak indonéz méretűeket.) A nagyobb utakról ki vannak tiltva, de másutt sokat látni. Az ár alkuképes, megfelelő összegért akár vezetheted is.

Ellenpontként, néhány lépésre, a Fatahillah téren helyezkedik el múzeumok társaságában a turistacsalogató, gazdagok körében igen népszerű Café Batavia. Itt költöttük el ebédünket.

 
Mai rejtvényünk kérdése: Miért van az asztalon két kép a falról?










4 megjegyzés:

  1. Eszter! szuper helyeken jártál :-) én meg aszt hittem hogy költözés állat vagy azért nem vagy elérhető :-DDDDDD
    Nos, szerintem azért a sok kép mert kép "mániában" szenvednek? vagy mert valaki hősként halt meg a családból és a képen rajta van? A kép ráma olcsó talán :-):-DD vagy fotózással foglalkoznak???
    Rémelem mindenkit jól meg nevetettem :-DDDDDDD
    Puszika Ildi :)

    VálaszTörlés
  2. Ki-Ki a neki tetsző képet leakasztatja és alátétként használja ebéd alatt?
    Üdv Bea

    VálaszTörlés
  3. Sajnos Hölgyeim ezúttal egyik tipp sem talált. A helyes megfejtés: az étlapot a képek hátoldalára ragasztották. Szóval aki rendelni akar, annak le kell akasztani egy fotót. Az itallapot, illetve a spéci fogásokat külön normál étlapról lehet amúgy választani.

    VálaszTörlés
  4. Szia! Épp írni akartam, hogy az étlap van a hátlapon, de ez csalás lett volna, elvégre már ettem is erről az étlapról :) De a dim sum is finom volt, nem csak a helyi kaják!

    VálaszTörlés